Ana SayfaYazarlarİletişim

Makale Nedir? İçerik Nasıl Yazılır? SEO Uyumlu Makale Yazmak

Yazar Mustafa Tok
Kategori SEO
20 Eylül 2023
Okuma süresi 4 dak.
Makale Nedir? İçerik Nasıl Yazılır? SEO Uyumlu Makale Yazmak

İçindekiler

01
Makale Nedir?
02
SEO İçin Özgün Makalelerin Önemi
03
Makalede Konu Bütünlüğü ve Akıcılık
04
Makalede Önem Sırası Nasıl Belirlenir?
05
H Etiketi Kullanımı Nasıl Yapılır?
06
Anahtar Kelime Belirleme
07
İmla ve Noktalamanın İçeriğin Kalitesine Katkısı
08
İçeriğe Uygun Görsel ve Video Kullanımı

Bu makalemizde içerikleriniz nasıl yazmanız gerektiği konusunda bazı ipuçları veriyoruz. Gelin bu konuları birlikte inceleyelim.

Makale Nedir?

Herhangi bir konu hakkında bilgi vermek, gerçeği ispatlamak ve bir hipotezi savunma amacı ile yazılan yazılar makale olarak adlandırılır. Makale yazmak okuyuculara bilgi vererek onların hem aradıkları bilgiyi öğrenmesini hem de detaylı analizlere ulaşmasını mümkün kılar. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan makaleler belirli bir fikri hipotezler aracılığı ile açıklar ve kanıtlar.

Makale yazmak, SEO çalışmalarına destek verir. SEO yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları kullanıcı ile arama motoru odaklı içerik üretiminde kullanılır. Dijital reklam çalışmalarının son yıllarda gözdesi haline gelen SEO çalışmaları, hedeflediğiniz arama motorları içerisindeki aramalarda, kendi rakiplerinizden daha önde çıkmanızı sağlamaktadır. SEO sayesinde arama motorları vasıtasıyla yapılan aramalarda ilk sıralar içerisinde yer alırsınız.

SEO çalışmaları içeriğinizin tıklanma ve okunma oranını artırır. Bu kurala dikkat ederek yazılan makalelerde, belirlemeniz gereken konu başlıkları ve yazım planı bulunmalıdır. Planlama kısmını içeriğe başlamadan önce, ilk başta bir taslak oluşturarak ve önemli noktaları yazarak yapabilirsiniz. Makale konunuz için değişkenlik gösterebilen noktalar olsa da, arama motoru ve kullanıcı aramalarına odaklı bir yazı oluşturmanız için SEO odaklı makale yazmak önemlidir.

Makale yazarken planlama aşamasından en son aşamaya kadar SEO odaklı düşünülmelidir. SEO merkezli bir yazı sadece arama motoru ve kullanıcı odaklı yaklaşım demek değildir. Makalenin site içerisinde genel içerik kriterlerine de uyması gerekir. Makale nedir sorusunun en önemli noktası bu detaylardır. Peki, makale nasıl yazılır ve nelere dikkat etmelisiniz?

SEO İçin Özgün Makalelerin Önemi

SEO uyumlu makale yazmak ilk ve en önemli nokta özgün içerik üretmektir. Yani içeriğinizin özgün ifadelerle yazılmış olması gerekir. Özgün olmayan kopya bir içerik, asıl içeriklere göre aramalarda geri kalacak ve istediğiniz performansı gösteremeyecektir. Bu tür içerikler sitenize kalite açısından zarar verir. Organik tıklama ve okumaların artması için özgün içeriklerin önemi büyüktür.

Makalenizin özgünlüğü yalnızca içerikte yazanların özgün olması ile sağlanmaz. İçeriğinizi zenginleştiren tüm materyaller kalitenizi artırır. Mesela içeriğinizde kullandığınız görsel, etiket ve başlıklarınız içeriğinizin kalitesini artıran detaylardır. Böylelikle kendinize özgün bir iş yaptığınızı anlayan okuyucularınız, daha iyi bir performans göstermenizi sağlar. Görsellerinizin özgün olması ise görsel isminizin ve alt etiket isimlerinizin size özgü olması anlamına gelir.

Makalede Konu Bütünlüğü ve Akıcılık

İçeriklerinizde kullanılan tüm başlıklar, etiketler ve görseller ile makalenin bir bütünlük yaratması gerekir. Konu ile alakasız materyaller kullanmak içeriğinizi olumsuz etkiler. Bu yüzden içerik içerisinde kullandığınız görselinizden, yaptığınız etiketlere kadar bir uyum oluşturulmalıdır. İçerik içerisinde kullandığınız anahtar kelimelerin yoğunluğu da bu konuda önemlidir. İçerik içerisindeki ana konu ve sık kullanılan kelime grupları etiketlerde kullanılmalıdır.

Makalede Önem Sırası Nasıl Belirlenir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu içerisinde site yapısı çok önemlidir. Site taramaları, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya doğru yapıldığı için makale yazımı buna göre yapılandırılmalıdır. Bir okuyucunun incelediği şekilde yapılan bu taramalarda, öne çıkması planlanmış olan içeriklerde anahtar kelime gruplarının bir kısmı ilk paragraflarda kullanılmalıdır.

İlk paragraf içerisinde anahtar kelime gruplarına yer vermek, arama motorları içerisinde yüksek bir sıralama elde etmeniz için size fayda sağlayacaktır. İçeriğinizin planlamasını, öncelikle konuya giriş olarak yapmanız okuyucuyu yakalamanıza yardım eder. Konu ile ilgili ilginç noktaları belirttikten sonra gelişme kısmına geçerek detaylandırma yapmanız doğru olacaktır. Makalede anlatılmak istenen detaylar aşağı yönlü şekilde önemi artacak şekilde planlanmalı ve yazılmalıdır.

H Etiketi Kullanımı Nasıl Yapılır?

Heading etiketleri başlıklar arasındaki sınıflandırma olarak düşünülebilir. H1, H2, H3 olarak adlandırılan bu etiketler ana ve ara başlıkların doğru şekilde kategorize edilerek ayrışmasını sağlar. Her sayfanızda H1 etiketi bulunması gereklidir. Ana başlığı ifade eden bu etiketin yanındaki diğer başlıklar ise ara başlıklar yani H2 ve H3 olacaktır. Arama motorları bu başlıkların etiketlerle küçükten büyüğe doğru sıralanmasına dikkat eder.

Ana başlığınızı belirleyerek H1 etiketini kullanmanız gerekir. Sonrasında konunuzu açıklamak için kullandığınız alt başlıkları H2 ve daha alt gruplar ile detayları açıklarken de H3 etiketini kullanmanız doğru olacaktır. Böylelikle içeriğiniz içerisinde daha akıcı bir bütünlük sağlarken arama motorları içerisinde de daha üst sıralara çıkabilirsiniz. Okuyucunuza da yarar sağlayan bu etiketler içeriğinizin kalitesini artırır.

Anahtar Kelime Belirleme

Anahtar kelime belirlerken ana konunuzun ve sık kullandığınız kelime gruplarının önemli olduğunu artık biliyorsunuz. Anahtar kelime araçları ise ürettiğiniz içerikler için aranma sayısı yüksek olan kelimelere ulaşmanızı sağlar. Kelime bulucu birçok aracı kullanarak içeriklerinizin tıklanma ve okunma sayılarını artırabilirsiniz. Arama motorlarının en önemli kriterlerinden biri olan anahtar kelimeleri doğru belirlemeniz önemlidir.

Her konu için kelime türetmeniz çok kolay olmayabilir. Bu durumlarda ana anahtar kelimenizin yanına diğer anahtar kelimeleri ekleyerek hem optimizasyonu artırmalı hem de içeriğinizi zenginleştirmelisiniz. Anahtar kelime planlayıcı araçlar kullanmak, ana anahtar kelimeniz ile alakalı aranma hacmi yüksek kelimeleri bularak içeriklerinize eklemenize yardımcı olur.

Anahtar kelime bulmanız için geliştirilmiş olan, geniş kelime havuzlarına sahip anahtar kelime araçları kullanabilirsiniz. Bu araçlar size alakalı reklam ve tıklama alma konusunda, sektörünüze özel kelime gruplarını belirlemede, rakiplerinizin kullandığı kelimeleri tespit edebilme konusunda yardım eder. Siteniz içerisindeki ürün ve hizmetlerle ilgili kitleye ulaşarak Google’daki görünürlüğünüzü artırmanızı sağlar.

Makale yazmak konusunda ihmal edilen noktalardan biri anahtar kelimelerin analizidir. Anahtar kelime yoğunluğu bir içerikte kritik etkiler yaratır. Fazla kullanılan anahtar kelime grubu spam olarak algılanabilir ve arama motoru içerisinde geriye düşmenize neden olur. Anahtar kelimelerin yoğunluğu %5’i geçmeden ürettiğiniz içerikler daha fazla verimlilik sağlayacaktır.

İmla ve Noktalamanın İçeriğin Kalitesine Katkısı

Makale yazımında önemli olan bir diğer nokta ise imla ve noktalama işaretlerinin doğru kullanılmasıdır. Arama motorlarında ilk fark edilen nokta yazım hataları olduğu için bu noktada dikkatli olmanız gerekir. İçerik içerisinde Türkçe kelimeleri imla kurallarına uygun bir şekilde kullanmanız hitap ettiğiniz kullanıcıların yaşayacağı deneyim ve arama motorları içerisindeki sıralamanız için önemlidir.

Yazılarınız içerisinde önemli bulduğunuz noktaları kalın, altı çizili veya italik şekilde yazabilirsiniz. Bu şekilde yazılan makaleler okuyucular tarafından daha çok ilgi görür ve daha rahat bir okuma süreci yaratır. Böylelikle siz ortalamanın üzerinde bir ziyaretçi odağı kazanırsınız. Arama motorlarında da yüksek sıralara ulaşmanıza yardım eden bu yöntem merak uyandırmanızı ve tıklamalarınızın artmasını sağlar.

İçeriğe Uygun Görsel ve Video Kullanımı

Makalenizin içeriğine uygun görsel medya kullanımı geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olur. Görselleriniz ve videolarınız ile içeriğinizin konusunun örtüşmesine dikkat etmelisiniz. Görsel açıdan zengin olan içeriklere okuyucuların ilgisinin daha uzun sürdüğü görülmüştür ve bu yüzden sitenizde daha uzun süreli bir etkileşim için doğru görselleri seçmeniz önemlidir.

Kullanacağınız görseller arama motoru içerisinde yüksek sıralara çıkmanız için de etkilidir. Doğru şekilde yerleştirilmiş görseller SEO çalışmalarınızı olumlu şekilde etkiler. Arama motorları tarafından daha özgün ve etkili olarak algılanan içeriklerinizin okunması artacaktır. Kullandığınız video ve resim gibi içerikler benzer içeriklere göre sizi öne çıkarır. Böylelikle rakiplerinize karşı üstünlük şansınız da yükselir.


Etiket

seoseo uyumlu makale

Paylaş


Önceki Yazı
İlk Sayfada Olmak İçin SEO Uyumlu Makale
Mustafa Tok

Mustafa Tok

Teknoloji Editörü

Benzer Yazılar

İlk Sayfada Olmak İçin SEO Uyumlu Makale
İlk Sayfada Olmak İçin SEO Uyumlu Makale
20.09.2023
1 dak
© 2024, Tüm hakları saklıdır.
Powered By

Hızı Bağlantılar

Reklam VerinHakkımızdaİletişim

Sosyal Medya