X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

.TR Uzantılı Alan Adları Yönetimi .NİC.TR’den BTK’ya Geçti

AnasayfaYazılarAlan Adı.TR Uzantılı Alan Adları Yönetimi ....

Ülkemizde 1990 yılından beri .tr uzantılı alan adlarının tek yetkili kayıt kuruluşu olan ODTÜ, tüm alan adı işlemlerini BTK’ya devretti.

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen  ICANN Yönetim kurulu toplantısında .tr uzantısının yönetiminin .nic.tr’den alınıp BTK’ya devredilmesi onaylandı.

1990 Yılından beri Orta Doğu Teknik Üniversitesi yönetiminde olan .tr alan adı uzantısı, IANA’nın yetki sayfasından da görüldüğü gibi, artık Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanacak. IANA bu süreçte devir teslim işlemlerini açıklayan bir rapor veya açıklama yayınlanması bekleniyor.

Yapılan değişiklik sonrası .tr uzantısının geleceği için dönüm noktası olabilir, modern ve hızlı bir yapıya geçiş sağlanabilir. Uzun süredir kendini güncellemeyen .NİC.TR, BTK geçişi sonrasında .TR uzantıları için bir yükseliş söz konusu olabilir. Şuan için info.tr , web.tr ve biz.tr gibi uzantılar belgesiz başvuruya açık olsa da,  .com.tr uzantısına sahip olabilmek için Marka Tescil Belgesi ibraz edilmesi gerekmekte. İlerleyen dönemlerde bu süreçte de bir farklılık söz konusu olması, beklentiler arasında.


Top