X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro

Paylaşımlı Hosting mi? Paylaşımsız Hosting mi? Hangisi En İyisi?

AnasayfaYazılarHostingPaylaşımlı Hosting mi? Paylaşımsız ...

Web barındırma evreninde, kendi kullanımınıza özel sunuculardan veya bir sunucunun paylaşılan kullanımından - aslında paylaşımlı sunucu olarak adlandırmak gerekir. İkisi arasında seçim yapmak sadece maliyeti düşünmekten daha karmaşık olabilir. Çünkü paylaşılan hosting ve özel hosting arasında seçim yaparken hesaba katılan daha fazla faktör vardır. Bu faktörlere bir göz atalım.

 

Paylaşılan ve Özel Sunucular Tanıtımı

İşte iki farklı modelin ana hatları;
Bir yandan, özel veya ayrıcalıklı bir sunucuyla, tüm makineyi tamamen operasyonel komutunuz altında bulabilirsiniz. Böylece, onu nasıl yöneteceğinizi ve koruyacağınızı belirlersiniz. Başka hiçbir web uygulaması barındırma kaynaklarını kullanamaz, çünkü yalnızca sunucuda çalışan sizin uygulamalarınız olacaktır.

Karşılaştırmalı olarak, paylaşımlı hosting web uygulamalarını diğer kullanıcılarla paylaşır. Sunucu işlemlerini tam olarak kontrol edemezsiniz. Dolayısıyla, paylaşımlı hosting ile paylaşımsız hosting karşılaştırılırken, paylaşılan sunucuların her zaman kısıtlamalar içerdiğini bilin. Bununla birlikte, paylaşılan sunucular daha uygun maliyetlidirler.

 

Yönetim ve Yapılandırma

Paylaşımsız Hosting Tam Kontrol Sağlar

Karar verme noktalarından biri de kontroldür. Sunucu tahsis edildiğinde, web uygulamalarınız tamamen size özeldir. Dolayısıyla, sunucu üzerinde komple konfigürasyon ve bakım yetkisine sahip olursunuz. Böylece, sunucunun güç kullanımı, dağıtımı ve bir uygulamanın kullanabileceği HDD alanı gibi çeşitli parametreleri ayarlayabilirsiniz.

Siteniz yüksek düzeyde özelleştirilmiş sunucu yapılandırmaları gerektiriyorsa, özel bir sunucu sizin tek seçeneğinizdir. Çünkü sunucu değişkenlerini baştan sona değiştirmenize izin veren kök erişimini elde etmenin tek yolu budur. Özel sunucular, makinenin tüm bakımından ve sorunsuz çalışmasından sizin sorumlu olduğunuz anlamına gelir. Bu, yamaları yüklemeyi ve gerektiğinde güncellemeleri çalıştırmayı da içerir.

 

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hostingte sunucu kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşırsınız ve sunucu üzerinde herhangi bir yönetim görevini yerine getirmeniz gerekmez. Çünkü onu yöneten hosting firmasıdır. Dolayısıyla, paylaşılan sunucuya ve özel sunucuya karar verirken, herhangi bir yönetim yapmanız veya dışarıdan yönetim hizmetleri satın almanız gerekmediğinden paylaşımlı sunucular fiyat açısından lider konumda olacaktır.

Paylaşımlı hostingi belirli bir dereceye kadar özelleştirebilir ve değiştirebilirsiniz. Örneğin, WordPress veya Joomla gibi CMS'yi yükleyebilir ve sunucunun dosya içeriğine ve dizinlerine doğrudan erişebilirsiniz. Çoğu paylaşılan sunucu, MySQL ve gelen kutularını yapılandırmanıza izin verir, ayrıca sunucu günlüğüne erişim sağlar. Ancak, tam kök erişimini ve kaynaklar üzerinde mutlak kontrolü unutun. :)

 

Sunucu Performansı Düşünüldüğünde…

Özel bir sunucudaki performansı yönetmek çok daha kolaydır. Çünkü ne kadar işlemci kaynağı ayırdığınızı kontrol edebilir ve SSD sürücülerini HDD sürücüler yerine tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. İster Windows ister CentOS veya Debian gibi Linux dağıtımları olsun, özel kullanımlı bir makinede işletim sistemi seçmekte özgürsünüz.

Ne yazık ki, paylaşımlı sunucu bu konularda çok kısıtlı. Evet, barındırma sağlayıcınız % 99.9 kesintisiz çalışma sözü verebilir, ancak hiçbir web sunucusu sınırsız miktarda kaynak kullanmanıza izin vermez. Bir noktada, bir performans sınırına takılacaksınız ve web sitenize ulaşım sağlanamayacaktır. Her zaman, özellikle çok sayıda ziyaretçisi olan bir web sitesi sahibiyseniz, hosting paketi satın almadan önce paylaşılan sunucu hizmetinin hangi iş yüküyle baş edebileceğini öğrenin.

 

Paylaşımlı ve Paylaşımsız Sunucunun Maliyeti

Paylaşımsız sunucu fiyatları, paylaşılan sunucu hizmetlerinden hemen hemen 20 kat daha pahalı. Ancak, yoğun web sitesi uygulamaları çalıştırmayı planlıyorsanız, buna katlanmak durumundasınız.

Alternatif olarak, çok düşük bir maliyetle barındırma hizmeti alabilirsiniz. Genelde, aylık 5$`a paylaşılan bir hosting satın almak temel bir web sitesi için yeterlidir. Aynı zamanda, ucuz paylaşımlı hosting yeni başlayanlar için kolay ve yönetilmesi gereken bir sunucudan çok daha kolay olacaktır.


Top